Czy ubezpieczenie OC i AC zapewnia kompleksową ochronę?

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) i AC (autocasco) to dwa najpopularniejsze rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych. Podczas gdy kierowcy są zobligowani do posiadania tego pierwszego, drugie bardzo często jest przez nich wybierane w pakiecie. Dlaczego? W ten sposób mają nadzieję zapewnić sobie kompleksową ochronę na drodze. Ale czy faktycznie zaprezentowany tu pakiet to zabezpieczenie w każdej sytuacji? Okazuje się, że niekoniecznie.

Ubezpieczenie OC – podstawowa ochrona każdego kierowcy

W Polsce posiadanie OC dla każdego właściciela pojazdu jest obowiązkowe. Głównym celem tego ubezpieczenia jest zabezpieczenie interesów uczestników wypadków drogowych, w których dochodzi do uszkodzenia auta czy/i uszczerbku na zdrowiu. OC pokrywa koszty związane z naprawą uszkodzonych pojazdów oraz wszelkie straty osób trzecich – nawet, jeśli to Ty spowodowałeś kolizję, nie ponosisz za nią bezpośredniej odpowiedzialności finansowej. Roszczenia zaspokaja ubezpieczyciel.

Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie OC nie pokrywa wtedy Twoich strat i jeśli auto wymaga naprawy, z zapłacisz za nią z własnej kieszeni. Chyba że masz wykupione AC.

Ubezpieczenie AC – szeroka, ale nie kompleksowa ochrona

Ubezpieczenie AC jest dobrowolnym rozszerzeniem ochrony kierowcy i jego samochodu. Pokrywa koszt naprawy zniszczeń, do których doszło wtedy, gdy spowodowałeś wypadek lub ucierpiałeś podczas kolizji, napaści z włamaniem, kradzieży lub po prostu, gdy Twoje auto bez wyraźnego powodu odmówi posłuszeństwa np. na parkingu pod domem. AC pokrywa też straty wynikające ze zdarzeń losowych, takich jak pożar, gradobicie czy upadek drzewa na samochód.

Brzmi zachęcająco i wydaje się, że warto kupić AC – faktycznie to się opłaca, ale trzeba znać zakres ochrony i wykluczenia. Każda oferta jest inna, bywa, że ma istotne ograniczenia i np. AC nie pokrywa naprawy uszkodzonych szyb czy opon i można je ubezpieczyć oddzielnie.

A co, jeśli dokupisz NNW?

NNW to jeszcze jedno ubezpieczenie, z którego dobrowolnie mogą korzystać kierowcy. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków przewiduje pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji czy odszkodowanie za hospitalizację. Jednak tu, podobnie jak przy AC, występują wykluczenia, które musisz poznać i zaakceptować na etapie podpisywania z ubezpieczycielem umowy.

Czy pakiet ubezpieczeń daje 100% ochrony?

Niestety nie. Przykładowo, standardowe ubezpieczenie AC rzadko kiedy pokryje koszty związane z korzystaniem z pojazdu zastępczego podczas naprawy Twojego samochodu. Nie działa też za granicą, więc w razie wyjazdu wakacyjnego czy podróży służbowej poza Polskę warto dodatkowo ubezpieczyć swoje auto i podróżnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + dwanaście =